Tartu büroo: Ülikooli 4 II korrus Tel 7 344 207 tartu@tensireisid.ee

Tallinna büroo: Estonia pst 5a Tel 6703 000 tallinn@tensireisid.ee

Pärnu büroo: Ringi 10 Tel 44 26 300 parnu@tensireisid.ee

Jõulueelne päev Soomes - mõisaromantika ja Helsingi

Reisi lühiinfo

HIND:
al. 65 € / 95 €

 

 

mustio

 

kohvik

 

linnan

 

Helsingi jõul

08.12 - 08.12.2018

Soome on detsembris mattunud põhjamaiselt kargesse jõulurüüsse. Läheme oma naabrite juurde otsima jõulutunnet, ning küllap leiame oma lähedastele ka pisut teistmoodi jõulukinke.

1. päev

Väljasõit Tartust kell 03.30 Vanemuise alumisest parklast. Tallinlastega kohtume A-terminali ees parklas meie bussi juures kell 06.00. Viking Line’i laev “Viking XPRS” Helsingisse kl. 07.00-09.30 (NB! Väljasõiduajad võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad. Palun kontrollige). Mõnus laevareis üle Soome lahe. Võimalus osta hommikusööki laevas (lisatasu eest). Teeme merelinnas Helsingis väikese linnaekskursiooni, võimalusel külastame ka Toomkirikut Senati väljakul. Seejärel sõidame edasi lääne poole mööda Lõuna-Soomes kulgevat Kuningateed, mis on põhjamaade tähtsaim turismimarsruut. Jõuame üsna Helsingi külje all laiuvasse Espoosse ja pöörame maha kiirteelt, et Tarvaspääs nautida killukest Soome loodust, aga ka üht hinnalist kultuuripärlit. Külastame Akseli Gallen-Kallela ateljeemuuseumit. See 1911-1913. aastatel ehitatud hoone sarnaneb pigem keskeuroopalikule lossikesele. Siin elas erinevatel aegadel Soome üks mitmekülgsemaid kunstnikke, rahvusvaheliselt tuntud maalikunstnik Akseli Gallen-Kallela (1865-1931). Enamasti tuntakse Gallen-Kallela suurejoonelisi rahvusromantilises stiilis maalitud Kalevala-ainelisi maale ja illustratsioone. Vähem teatakse seda, et maalikunstis on ta viljelenud nii realismi, ekspressionismi kui sümbolismi. Ta on loonud nii freskosid kui graafikat, kavandanud mööbliesemeid ja erinevaid tekstiile. Gallen-Kallela ja tema looming särasid Pariisi maailmanäitusel 1900 ning Veneetsia biennaalil 1914 oli talle antud luba kujundada oma osakond. Pärast Soome kodusõda töötas ta marssal Mannerheimi adjutandina. Ta on kavandanud iseseisva vaba Soome armee sõjaväemundrid ja erinevad aumärgid.

Lõunasöögiks on soovijatel võimalus Mustio mõisa lähedal asuvas rikkaliku rootsi lauaga ABC-kompleksis.

Soomerootsilikku hillitsetud mõisaromantikat esindab Mustio mõis, mis on üks väärikamaid Soomes. Tal on ajalugu rohkem kui kakssada aastat. Tänapäeval muuseumina toimiv mõisahäärber, mille ehitusajaks 1783-1792, on suurim mitte-kiriklik puitehitis Soomes. Arhitektuur on segu kahest järjestikusest stiilist - rokokoo ja neoklassitsism. Stiilse interjööriga peahoones on põrandatel Soome vanim puitparkett. Näeme neljast puuliigist kujundatud puitmosaiiki põrandal ja hinnalisi originaaltapeete seintel. Osa aknaklaasegi on säilinud valmimise ajast. Siinses kuningate toas on maganud nii Rootsi kuningas Gustav III kui Vene tsaarid Aleksander I ja II. Hilisemal ajal on mõisa külalisteks olnud ka kunstikuulsused, Akseli Gallen-Kallela head sõbrad, rootsi maalikunstnik Louis Sparre ja soome helilooja Jean Sibelius. Tõenäoliselt oligi mõisa kõige kuulsusrikkam aeg 1900-ndate algupool, mil omanikuks oli õnneliku elu, ent traagilise elulõpuga Hjalmar Linder. Mõisamaid oli parematel aegadel 64 000 hektarit ja mõisa uhkuseks oli sõiduauto, üks esimesi autosid Soomes, mille Linder oli ostnud 1902. aastal. Aastal 1985 ostis väärikasse aadlisuguvõsasse kuuluv Magnus Linder vahepeal kaotatud mõisakompleksi suguvõsale tagasi, algas suur taastamis- ja arendustöö, mis noorema põlvkonna eestvõttel kestab siiani.

Mõisat ümbritseb hoole ja armastusega kujundatud park, mis õigel talvel on sätendavas lumeehtes ja kus põhjamaist karget ilu täiendavad erinevad lõunamaised skulptuurid.

Tagasi Helsingi poole sõidame mööda Suurt Rannateed, sedagi on nimetatud Kuningateeks. Looduskaunil Lääne-Uusimaal Inkoo linnakese poole sõites oleme keskaegsel Kuningateel. Sirutame korraks jalgu selles Soome pealtnäha tavalise, aga suure ajalooga väikelinna peatänaval. 13. sajandil maanteede ja mereteede ristumiskohta ehitatud ja mitmeid muutusi läbi teinud Inkoo kirikus on peidus keskaegsed seinamaalingud. Sealseks suurimaks imetlusobjektiks on 16. saj. algupoolelt pärit, Põhjamaades haruldane seinamaal Surmatants, kus Surma on kujutatud lausa kelmikana, naivistlikus stiilis. Paraku jääb meile see teadmine, aga väärikas meresõitjate kaitseks ja lohutuseks kerkinud kirik on väljastki kaunis. Meil on võimalus osta jõulumaiustusi või pisut kehakinnitust kiriku lähedal peatänaval asuvast tüüpilisest Soome poekesest, et jätkata sõitu pealinna poole.

Läbi jõulutuledes Helsingi sõites jõuame kesklinna. Näeme tulede ja vanikutega jõulutänavaks ehitud Aleksanterinkatu. Seal on advendiaja puhul poed veel õhtulgi avatud. Uudistame Senativäljakule seatud Püha Tooma jõululaata, kus on üle saja pisikese müügikioski. Mitmendat aastat on korraldajateks Helsingi Lionsid, kes on täitnud oma lubaduse uuendada müügiüritust, mis mõned aastad tagasi oli üsna väsinud ilmega. Toomalaada uuendamine on neil õnnestunud. Toomkiriku taustal särab linna jõulukuusk, on jõulumuusikat ja kohti mõnusaks ampsuks. Laste rõõmuks tiirleb karussell. Külmarohuks pakutakse kuuma glögi ja kui veab, saab itaalia noormehelt paremaid praetud kastaneid kui Pariisis! On põnevaid hoidistepurke ja hästi lõhnavaid küpsetisi, on Ylämaa juveliiride meisterdatud spektroliitehteid... Käsitööhuviliste silma rõõmustavad erinevad jõulukaunistused.

Katajanokka terminalis oleme kell 19.30. Viking Line’i laev “Viking XPRS” väljub kl. 20.30 ja jõuab Tallinna A-terminali kl. 23.00. Laeval on võimalik nautida rikkalikku õhtusööki rootsi lauas (lisatasu eest). Sõit tagasi Tartusse.

HIND:
95 € korduvreisija soodushind / 99 € tavahind

65 € lapsed alla 16a

HINNA SEES:

  • laevapiletid Tallinn-Helsingi-Tallinn,
  • mugavustega buss,
  • eestikeelne giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid,
  • käibemaks.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

  • tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),
  • hommikusöök laevas (11 € täiskasvanu, 7.50 € 12-17a, 4 € 6-11a),
  • õhtusöök laevas (28 € täiskasvanu, 13 € 12-17a, 7 € 6-11a).

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID kaart.

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2017. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Gallen-Kallela ateljeemuuseum 
9 €
Mustio mõisa külastus 9 €
Lõuna rootsi lauas ABC-s
9.90 €
Tass kohvi (jõuluturul) u. 2.50 €
Glögi (jõuluturul) u. 5 €Soovitame teha reisitõrkekindlustuse, mis garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
Reisija on kohustatud tutvuma Tensi-Reiside pakettreisilepinguga!
Tagasi Üles