Iraan, muistne Pärsia

Reisi lühiinfo

HIND:
u. 2000 €

Vaata reisi marsruuti

 

 

Teheran

 

Kashan

 

Esfahan

 

Persepolis

13.10 - 25.10.2018
TEHERAN – KASHAN – ABYANEH – ESFAHAN – SHIRAZ – PERSEPOLIS – YAZD - CHAK CHAK – KERMAN – MAHAN – RAYEN - KALUTSI KÕRB - TEHERAN

Iraan on alles äsja taasavastatud turismisihtpunkt Lähis-Idas. See varem Pärsia nime all tuntud maa on omanud läbi ajaloo tähtsat rolli piirkonna ajaloos ning olnud tuntud kunsti, kirjanduse ja käsitöökeskuseks. Vanemast Pärsia riigist on säilinud mitmete linnade ja ehitiste säilmeid, neist tuntuim muidugi üks omaaegse maailma kaunimaid pealinnu, Persepolis. Islamiaegsed valitsejad lasid luua paljud uhked paleed, praeguseni suurepäraselt säilinud vanalinnad ja mõned kogu islamimaailma kaunimatest mošeedest. Pärsia kunstnike, kirjanike ja õpetlaste kuulsus jõudis Euroopanigi ning ka praegu on kunstidega tegelemine iraanlaste seas populaarne vabaaja veetmise viis. Ka paljud käsitööalad on siiani elavad luues miniatuure, puutööd, keraamikat ja muidugi maailmakuulsaid pärsia vaipu.
Tänu maa suurusele näeb Iraanis ka väga mitmekesist loodust. Maa keskossa jäävad suured liivaluidete, soolajärvede ja oaasidega kõrbed ning nende ümber paljud kõrged mäeahelikud, kus praegugi veel nomaadid oma karju kasvatavad. Iraani põhjaosas asub aga maailma suurim järv, Kaspia meri, mille rannikul kõrguvad roheliste metsadega kaetud Alborzi mäed.
Oma elu poolest on kaasaegne Iraani Islamivabariik üks vastuolulisemaid maid Lähis-Idas. Kuigi riik elab islamiseaduste järgi ja ka näiteks turistid peavad kandma korralikumaid riideid kui mujal ning ei tohi tarbida alkoholi on paljude iraanlaste mõtteviis ja käitumine üks läänelikumaid moslemi maailmas. Iraanlased samastavad end pigem eurooplaste kui araablastega, nad austavad oma ajalugu ja kultuuri ning lähtuvad külalistega suheldes vahel lausa äärmuslikkuseni arenenud külalislahkusest. See kõik teeb tänapäeva Iraanist üllatavalt meeldiva, külalislahke ja ohutu sihtpunkti.

1. päev

Kohtumine Tallinna lennujaamas PUHKUSEREISIDE KASSA JUURES (terminali parempoolses osas, check-ini laudade nr 14-15 vastas) kl. Lend…. (Kohalikud ajad, palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Teheranis öömaja **** hotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök. Teheran on tänapäevase Iraani kaasaegne pealinn. Veidi rohkem kui 200-aastase pealinnaks oleku jooksul on Teheran väikesest linnakesest kasvanud tõeliseks lõunamaa suurlinnaks, mida teistest omataolistest eristab vaid kuritegevuse puudumine. Teheran on ka maa kultuurielu keskuseks. Siit võib leida mitmeid suurepäraseid muuseume ja ka erinevate šahhide poolt rajatud kauneid paleekomplekse. Võimalus külastada Teherani erinevaid muuseumeid. Iraani rahvusmuuseum annab ülevaate maa rikkalikust kultuuripärandist. Vaibamuuseumis on suurepärane kollektsioon kuulsatest pärsia vaipadest. Rahvuslikus juveelimuuseumis võib näha Pärsia valitsejatele kuulunud juveele ja väärisesemeid. Nende hulgas näiteks 182 karaadine teemant, 26 733 kalliskivist tehtud troon jpm. Öömaja samas hotellis (2-sed toad).

3. päev

Hommikusöök. Teel lõunasse teeme peatuse islamivabariigi rajaja Imaam Khomeini mausoleumi juures. Kashan. Vaatame suurepäraselt taastatud kaupmeeste elamuid, mis annavad hea ülevaate rikkamate iraanlaste elu-olust möödunud aegadel. Abyaneh on hea näide Kesk-Iraani küladest. Selle ookrivärvi hooned klammerduvad mäeküljele ja vaatavad üle orupõhjas oleva väikse ooasi. Öömaja Esfahanis **** hotellis (2-sed toad).

4. päev

Hommikusöök. Esfahan on üks kaunimaid islami linnu maailmas. Linn oli Safaviidide dünastia pealinnaks ja just sellest ajajärgust 17. saj. on pärit siniste mosaiikidega kaetud pühapaigad, suur bazaar ja võimsad sillad. Linn on tunnistuseks pärsia kultuuri kõrgest tasemest, lisaks ehituskunstile on siin võimalik tutvuda ka käsitööga, mille traditsioonid on veel siiani elus. Jameh mošee on suurim Iraanis, see on heaks näiteks erinevate ajajärkude pärsia arhitektuurist. Bazaar, mis on üks suuremaid ja põnevamaid Iraanis. Kaunis aias asuv Chehel Sotuni palee, mis on tuntud oma põnevate freskode poolest. Imaam Khomeini väljak on linna keskus. Selle äärde jäävad kauneimad hooned. Täna külastame neist šeik Lotfollah mošeed ja Ali Qapu paleed. Õhtul vaatame ka 17. saj. rajatud sildu Zayandeh jõel. Öömaja samas hotellis (2-sed toad).

5. päev

Hommikusöök. Imaami mošee, mis on üks kauneimaid kogu maailmas. Jolfa, armeenlaste linnaosa, kus külastame mõnda armeenia kirikut. Võimalus ostude tegemiseks. Sõidame Zagrose mägede vahel Shirazi poole. Öömaja Shirazi **** hotellis (2-sed toad).

6. päev

Hommikusöök. Shiraz on alati olnud pärsia kultuurielu südameks. See on õpetlaste, luuletajate ja aedade linn, mis oli ka Iraani pealinnaks 18. saj. Sellest ajast on pärit ka paljud linna kauneimad ehitised. Vanalinn bazaari, paljude põnevate mošeede ja pühapaikadega. Erami (Paradiisi) aed, kus praegu asub ülikooli botaanikaaed, Naranjestani (Apelsini) aed. Kuulsate pärsia luuletajate Hafezi ja Sa’di hauad. Öömaja samas hotellis (2-sed toad).

7. päev

Hommikusöök. Tutvume muistse Pärsia riigi pärandiga. Persepolis on kuulsaim vana-pärsia aegne ehitis. See kuningate suvepealinn oli omaaja kaunimaid linnu kogu maailmas ning selle hävitas Alexander Suur oma sõjakäigul. Linn on tuntud oma reljeefide poolest, mis annavad ka hea ülevaate pärslaste elu-olust. Vaatame mitmete paleede varemeid, muuseumi ja Artaxerxes II hauakambrit. Pealelõunal külastame Naqsh-é Rostamit, kus näeme kaljust väljaraiutud Pärsia kuningate huakambreid. Sõidame läbi Zagrose mäestiku ja Kesk-Iraanile tüüpilise poolkõrbe Yazdi. Öömaja **** hotellis (2-sed toad).

8. päev

Hommikusöök. Yazd on praegu tähtsaim zoroastristide keskus Iraanis. See muistne “tulekummardajate” religioon oli enne islami saabumist tähtsaim Iraanis ja nende Yazdis asuvas templis põleb tuli juba alates 470. a.-st. Yazdi vanalinn on üks põnevamaid kogu Iraanis ja siiani ka elav. Tutvume vanalinnaga. Sõidame vaatama ühte zoroastristide pühapaika, Chak Chaki templit. Öömaja samas hotellis (2-sed toad).

9. päev

Hommikusöök. Teeme peatuse Yazdi tuletempli juures ning vaatame ka muistseid zoroastristide matmispaiku, vaikuse torne. Sõidame läbi kõrbe piki iidset karavaniteed Kermani. See on vana kaubanduslinn Pärsia ja India vahel. Lisaks bazaarile on vanalinnas säilinud mitmeid karavanseraisid, mausoleume jm. Majutus 2 järgnevat ööd **** hotellis (2-sed toad).

10. päev

Hommikusöök. Sõidame dziipidega läbi Payeh mägede ja laskume Dasht-e Luti kõrbesse. See on üks Iraani kahest suuremast kõrbest. Meie sihtpunktiks on Kalutsi kõrbeala, mis on tuntud liivakõrbes seisvate hiiglaslike kaljude poolest. Tutvume siinse looduse ja põnevate maastikega.

11. päev

Hommikusöök. Teeme väljasõidu Kermani ümbruses. Mahan on väike oaasilinn, mille keskel seisab kuulsale sufi pühamehele püstitatud mausoleum. Linna lähedale jääb Shahzde aed, mis on üks kuulsamaid pärsia aedu. Kuivast poolkõrbest ümbritsetud müüride taha jääb tõeline paradiis voolava vee, kõrgete puude ja värviliste lilledega. Rayenis näeme kõrbealadele omast mudatellistest üle 1000 a. vanust kindlust. Lend Teherani. Öömaja **** hotellis (2-sed toad).

12. päev

Hommikusöök. Põhja-Teheranis asuv 435 m kõrgune Miladi torn on Lähis-Ida kõrgeim teletorn. Seal asuvatelt vaateplatvormidelt avanevad vaated suurele osale Teheranist ja linna taga seisvatele Alborzi mägedele. Külastame ka Niyavarani paleed, mille rajas Iraani viimane šahh. See on põnev segu kaasaegsest ja traditsioonilisest pärsia arhitektuurist ja sisekujundusest. Palee kompleksi juurde kuulub ka varasem Sahebqerameh palee, mis oli hiljem kasutusel külaliste vastuvõttudeks. Öömaja samas hotellis.

13. päev

Lend …… (kohalikud ajad).

HIND:
u. 2000 €

Korduvreisija soodushind kehtib Tensi-Reiside korduvreisijatele ja kõikidele uutele broneerijatele kuni 11.02.2018.

HINNA SEES:

  • lennupiletid,
  • lennujaamamaksud (seisuga …., võivad muutuda),
  • mugavustega buss Iraanis,
  • dziibisõit,
  • öömajad hotellides koos hommikusöökidega,
  • väljasõit Kalutsi kõrbesse,
  • eestikeelne giid-grupijuht ja ekskursioonid.

LISATASU EEST:

  • kohustuslik tervisekindlustus (sõltub vanusest),
  • tervise- ja reisitõrkekindlustus (sõltub vanusest),
  • viisa 65 € (vajalik pass, 2 fotot 40x50 mm, meie kontoris täidetud viisaankeet).

KAASA: EV pass kehtivusega 6 kuud peale reisi, passis peab olema kaks tühja lehte kõrvuti (NB! Passis ei tohi olla ühtegi märget Iisraelis viibimise kohta), looduses viibimiseks mugavamad riided, päikseprillid, igaks juhuks ka vihmakeep ja ujumisriided.

 

Iraanis on kohustuslik kanda korralikku riietust. Meestel on kohustuslikud pikad püksid. Naistel peab olema kaetud pea (õhuke rätt või sall), jalad (pikk seelik või püksid) ning ülakeha ja käevarred.
Riiki on keelatud sisse viia alkoholi, trükiseid, kus on kujutatud alasti inimkeha (nt naisteajakirjad).

 

Lendudel teenindavad ...

 

NB! Iraani raha saab vahetada piiril.

Vahetamiseks kaasa võtta EUR või USD.

1 EUR = ……. IRR, 1 USD = ……. IRR „Musta turu“ kurss võib olla üle kahe korra kõrgem ja selgub Iraanis.

Vaatamisväärsustele Iraanis kulub „musta turu“ kursiga u … EUR.


Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.


Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2017. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Iraani vaatamisväärsustele   ~4 000 000 IRR
Jootrahadele võib arvestada
~70 USDSoovitame teha reisitõrkekindlustuse, mis garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
Reisija on kohustatud tutvuma Tensi-Reiside pakettreisilepinguga!
Tagasi Üles