Reisija aastast 1997 "Tagasivaatavaid mõtteid reisidelt Tensiga"

Avastasin enda jaoks Tensi reisid esmakordselt 1997. a. Oli reis Viini. Pikad järjekorrad piiril. Väsitav ööbimine bussis. Kaasavõetud toidumoon. Näha sai palju. Programm oli huvitav. Ainult, et giid vedas tookord gruppi alt. Omad huvid olid tal mängus. Teades, et mul on giiditöö kogemus, veeretas oma ülesanded mulle. Kuna meil oli valdavalt oma kolleegidest koosnev grupp, saadi asjadest aru.Oli muidugi palju meeldivaid emotsioone ja Viin siiamaani meeles.

Viis aastat hiljem ehk siis 2002. a. avastasin ajakirjast Elukiri, et toimub lugejate reis koos toimetuse ja D. Noormanniga Pariisi ja seal veel kohtumine Fanny de Siversiga. Otsus tuli kiiresti. Sõidan. Ja reis oli väga huvitav. Reisil oli giidiks Sirje. Reisi käigus selgus, et oleme kooliõed. Ja nii siis kõik algas.

Mulle meeldisid reisid koos Elukirja toimetuse inimestega. Sain nendega päris headeks sõpradeks. Igal reisi tegid huvitavamaks tuntud inimesed, kes reisi rikastasid. Lauljad, muusikud, näitlejad. See oli reisi boonus. Tekkis palju uusi tuttavaid ja reisikaaslasi. Ja nii oli tahtmine ikka ja jälle nendele reisidele minna. Piknikud ja tutvumisõhtud. Rahvusõhtud.

Oma kõikidest reisidest Tensiga ei jõua muidugi kirjutada, sest neid on kahekümne aasta jooksul piisavalt palju olnud. Reisil oleneb palju giidist. Mäletan suurepärast Kreeka reisi ning võrratute teadmistega Virvet. Meelis Punderi laul Delfis. Olen nautinud Imbi rahulikku ja sõbralikku suhtumist ning samuti suurepäraseid teadmisi nii Hollandi reisil kui ka tänavu kevadisel raamatukogutöötajate Leedumaa reisil.

Soome on saanud mulle viimastel aastatel armsaks tänu Kallile, kellega hiljuti sõitsime ringi Turu saarestikus. Augustikuine Lapimaa reis Maakoduga. Imeline sume aeg, järved, aiad ning toredad inimesed. Jõulueelne päev Helsingis ning Mustio mõisas. Hea soome keele oskus ning rikkalikud teadmised. Nädalalõpp Barcelonas koos Erkkiga ja Erich Kriegeriga oli lihtsalt võrratu. Nii palju sai nii vähese ajaga näha ja oli ääretult tore ning rikastav reis. Raissaga sai Iisraelis käidud ja sellest reisist on ka väga palju meenutada. Ilmar ja Horvaatia. Super! Ja muidugi Sirje. Lisaks Pariisile ka koos Baierimaal. Reisipisik on üks hea pisik, mis seob paljusid inimesi. Nii otsustati Baierimaal käinute kokkutulek teha Ahvenamaal. Väino Areni ja Anu Kaaluga. Varajane hommikusuplus Valve Raudnaskiga meres, matk kaljudel. Metsmaasikad tee ääres. Valged laevad ja saarte rahu. Raamatu ettelugemine. Hiljuti Turu saarestikus sõites meenus just Ahvenamaa reis. Ja Sirje oli tookord meiega.

Ei tahaks käidud maade kohta pikemalt kirjutada, sest Tensi reisidel on väga head reisi tutvustavad kirjeldused olemas. Alati loen ma enne reisi ja peale reisi midagi juurde ja nii jäävadki nad mällu. See on rikkus, mida keegi ära võtta ei saa. Meenus praegu üks tore moment, mis juhtus Ljubljanas. Mind tõmmati ühte pulma seltskonda. Olin ühele härrale Mariaks. Reisikaaslastele tegi see väga nalja. Endale muidugi ka. Mälestuseks tore pilt.

Olen ka teiste reisifirmadega reisinud. Palju sõltub ajast, mil reis on. Tuleb valikuid teha. Ees seisab reis Pariisi. Seekord oma perega. Meenutuseks otsisin üles reisikirjelduse kui Tensil oli 10 reisisuvi. Meeldetuletuseks kasulik materjal. Kui tulla tagasi alguse juurde, siis on ju väga palju muutunud. Enam ei pea bussis ööbima, ei pea toitu kaasa vedama. Sihtpunkti kohale saab kiiresti ja mugavalt lennuki või laevaga, hotellid on mõnusad. Tensil on kõik alati hästi korraldatud.

Olete usalduse ära teeninud. Soovin Teile veel paljudeks aastakümneteks huvitavaid marsruute ja palju reisijaid, kes tahavad maailma avastada.