Hispaania huviline "Barcelooona…"

Barcelona suveolümpiamängud 1992 jäävad meelde oma eriliselt omapärase avatseremoonia ja Erika Salumäe auks tagurpidi heisatud Eesti lipu tõttu. Mõned aastad hiljem olin ma ise sellel olümpiastaadionil, muidugi mitte jooksmas, hüppamas ega jalgpalli mängimas, vaid ikka turistina, hinges kõlamas Freddie Mercury ja Montssertat Caballeti surematu hitt „Barcelona“. Kui väike see staadion ikka oli, no jooksurada on igal staadionil 400 m, aga tribüünid olid ikka väga madalad. Ennast tuli pildile sättida ikka niimoodi, et see staadioni kõrval olev krõnksukeeratud moodustis ka peale jääks. Ju selle loomisel ikka Antoni Gaudi teostest inspiratsiooni saadi.

Barcelona peamist vaatamisväärsust Sagrada Familiat lähemalt ei õnnestunudki uudistada, ainult paaril korral bussiga mööda sõites. Imeline meistriteos, mis kuidagi valmis ei taha saada ja nüüd internetist järgi kontrollides läheb selleks veel ca 10 aastat aega. Huvitav, kas see venitamine on taotluslik, et katedraalile rohkem tähelepanu tõmmata, või on tegemist finantsprobleemidega. Vaat siis, kui see ükskord täiesti valmis on ehitatud, tuleb sinna tagasi minna. Barcelona samastubki paljudele Antoni Gaudi nimega, tema omaette vaatamisväärsusteks olevate majade ja Güelli pargi kujundusega. Sellist kõverike sammastike, imelike skulptuuride ja värvikirevate mosaiikidega parki mujal maailmas ei leidu ja pidi selleks ikka fantaasiat ja inspiratsiooni olema. Sinna tahaks samuti kindlasti tagasi minna.

Mereni ulatuva puudega ääristatud La Rambla tänava kohta hoiatati kohe, et see on taskuvaraste paradiis. Arvestades seal olevat tänavakaubandust, kus kõige rohkem hakkas silma lillemüüjaid, oli selline oht täiesti reaalne, kui tähelepanu on muule suunatud kui oma käekotile. Tänava lõpus hakkasid silma üksikud räsitud välimusega ja kohatus riietuses seina najale toetuvad naisterahvad. Üksmeelne diagnoos neile oli – prostituudid. Mere ääres oli eksima kippujatele orientiiriks Kolumbuse ausammas kõrge postamendi otsas, eks iga selle piirkonna linn taha selle mehe kuulsusest osa saada.

Õhtul hilja õnnestus sattuda õigel ajal õigesse kohta ja jälgida muusika saatel tantsivate värviliste purskkaevude showd. Eks neid ole ka hiljem erinevates linnades nähtud, aga see oli ikka esimene ja asjakohane postkaardivoldik sai ka mälestuseks kaasa ostetud.

Nii et tänu Tensi-Reisidele on õnnestunud selleski Vahemere äärses linnas ära käia. Kindlasti tuleks kunagi ette võtta üks Barcelona nädalalõpureis.